نقشه کاداستر

یکی از مهم ترین دارایی هر فرد املاک تحت تصرف و مالکیت وی می باشد. که اداره ثبت نیز وظیفه سر و سامان دادن به این املاک را دارد. و برای ثبت این املاک باید با در نظر گرفتن موقعیت ملک و اطلاعات فنی آن شامل مساحت و حدود دقیق ملک صورت گیرد. که برای تعیین این اطلاعات دقیق از نقشه های کاداستر استفاده می شود. تا با انجام نقشه برداری انجام این کار صورت گیرد. در واقع نقشه های کاداستر به نقشه هایی گفته می شود که اطلاعات فنی جامع و کاملی را برای ملک بتوان استخراج کرد. نقشه کاداستر همانطور که در ابتدا گفته دارای اهنیت بسیار زیادی در نقشه برداری می باشد با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتر و جامع تری در این مورد با هم بپردازیم.

تاریخچه کاداستر در ایران

نقشه کاداستر در ایران

قدیمی ترین اطلاعات مربوط به استفاده از نقشه های کاداستر در ایران مربوط به سال 1346 هجری شمسی است. که برای اولین بار اداره ثبت اسناد و املاک کشور بخشنامه ای مبنی بر تهیه نقشه های کاداستر برای اسناد مالکیت ارائه داد. که در سال 1351 این بخشنامه در مجلس تایید شد. و از ان زمان مصوب شد. که برای اخذ سند مالکیت باید نقشه کاداستر تهیه شود. تا از این طریق اطلاعات فنی دقیق ملک حاصل شود. از این جهت سند تک برگ سند رسمی برای ملک اعلام شد. و تبدیل سند قدیمی ملک به سند تک برگ از جمله امرو واجب ملکی به شمار می رود.

 

بهتر است بدانید: اطلاعات مفید درباره جانمائی پلاک ثبتی

 

کاداستر چیست؟

نقشه کاداستر

کاداستر یک کلمه یونانی است. که در لغت به معنای راه و دفتر یادداشت است. اما در معنای فنی و نظامی کاداستر اطلاعات حقوقی و فنی ملک که شامل حدود مالکیت ملک می شود. به صورت دقیق در سیستم اداره ثبت اسناد و املاک کشور ثبت گردد. در تعریف ساده تر کاداستر یعنی تمامی املاک منقول و غیر منقول با توجه به اطلاعات دقیق ثبت شوند. که در ثبت اموال غیر منقول تمامی اطلاعات ملک اعم از ابعاد و مساحت و زوایای ملک تعیین و ثبت می شود.

نقشه برداری و تهیه نقشه های کاداستر

یکی از دقیق ترین روش های اندازه گیری و تعیین موقعیت برای زمین و املاک نقشه برداری است. که با استفاده از تجهیزات دقیق و تخصص لازم در این زمینه انجام می شود. و برای اخذ سند مالکیت یا امور اداری مربوط به ملک نیز باید حتما نقشه کاداستر از ملک تهیه شود. تا بتوان حدود ملک را اندازه گیری کرد. که در اصطلاح به این نقشه های کاداستر نقشه یو تی ام گفته می شود. که از طرف اداره ثبت و شهرداری درخواست می شود. و امروزه از جمله مدارک مهم برای هر ملکی به شمار می رود.

نقشه کاداستر

نحوه نقشه برداری تهیه نقشه یو تی ام

برای تهیه نقشه یو تی ام از ملک و زمین نیاز به تجهیزات دقیق نقشه برداری است. تا با استفاده از این تجهیزات و مستقر شدن در محل ملک برداشت گوشه ها و زایای ملک انجام شود. این تجهیزات دقیق شامل دوربین های توتال استیشن لایکا و جی پی اس های دقیق دو فرکانسه و سه فرکانسه است. که در زمینه نقشه برداری و تهیه نقشه کاداستر مورد استفاده قرار می گیرد.

برای تهیه نقشه یو تی ام با استفاده از تجهیزات نقشه برداری باید موقعیت ملک و حدود ملک مشخص باشد. تا با توجه به رعایت مرز های املاک در محل ملک برداشت مختصات از ملک انجام گیرد. و در ادامه با تخلیه اطلاعاتی که در دستگاه ثبت شده است. در نرم افزار اتوکد ترسیم نقشه یو تی ام زمین با ملک انجام گیرد.

سیستم مختصات UTM یو تی ام چیست؟

سیستم مختصات یو تی ام یک سیستم مختصات ماهواره ای جهانی است. که برای زمین تعریف شده است.  و بر اساس این سیستم مختصات هر نقطه بر روی زمین دارای یک مختصات جداگانه و منحصر به فرد است. که تنها مشخص کننده همان نقطه بر روی زمین است. که یکی سیستم پیشرفته برای تعیین موقعیت املاک نیز به شمار می رود.

 

بهتر است بدانید: هر آنچه باید درباره نقشه های یو تی ام بدانید

 

از این جهت است که برای تعیین موقعیت املاک در سیستم کاداستر از سیستم مختصات جهانی یو تی ام استفاده می شود. و از این طریق می توان با ثبت سیستم مختصات گوشه های ملک موقعیت ملک بر روی کره زمین با رعایت مرز های ملک مشخص می شود. و علاوه بر این با انجام نقشه برداری از ملک و در نظر گرفتن زوایای ملک می توان به مساحت دقیق از ملک دست پیدا کرد. که یکی از مشکلات سند های قدیمی حل شده است.

تهیه نقشه کاداستر با نقشه ثبتی (جانمایی پلاک ثبتی)

زمانی هم وجود دارد که حدود ملک به صورت دقیق مشخص نیست. یا حتی مالک از موقعیت ملک مدت زیادی بی اطلاع بوده است. و در حال حاضر قادر به تشخیص موقعیت ملک نیست. از این جهت امکان نقشه برداری با استفاده از تجهیزات نقشه برداری نیست. و برای تهیه نقشه یو تی ام برای این املاک باید در ابتدا سند ملک که به صورت قدیمی دفترچه ای است بررسی گردد. تا با توجه به پلاک ثبتی سند های مالکیت و تهیه نقشه ثبتی که به سیستم مختصات یو تی ام تبدیل شده است. می توان موقعیت ملک را تعیین کرد. و نقشه یو تی ام آن را تهیه کرد.

این نقشه یو تی ام ملک بر اساس سند می باشد. که امکلن اختلاف آن با وضع موجود ملک وجود دارد. و برای اطلاع از اختلاف در حدود ملک بعد از تعیین موقعیت ملک و انجام نقشه برداری از ملک و تطبیق آن با نقشه جانمایی ملک نسبت به اصلاح حدود ملک اقدام کرد.

در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد نقشه کاداستر دارید می توانید با کارشناسان ما در اکسپرت جاستیس در ارتباط باشید

 

این مطلب چه مقدار برای شما مفید بوده است؟

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز. 5 / 5. میزان امتیاز: 6

تا کنون امتیازی ثبت نشده. اولین نفر باشید.

نقشه برداری رادینمشاهده نوشته ها

Avatar for نقشه برداری رادین

شرکت فنی مهندسی رادین مپ متشکل از گروه کارشناسان رسمی دادگستری، نقشه برداری و امور ثبتی فعال در تمام زمینه های امور ثبتی اعم از تهیه نقشه های (UTM) یو تی ام ادارات ثبت و شهرداریها و جانمایی پلاک های ثبتی سند های قدیمی دفترچهای و شاهنشاهی و تعیین موقعیت دقیق املاک و همچنین تفسیر عکس های هوایی برای سازمان های دولتی و قضایی و انجام کلیه استعلامات ملکی و امور فنی ملک با استفاده از بروزترین تجهیزات و مجرب ترین کارشناسان آماده ارائه خدمات به متقاضیان می باشد. برای اخذ مشاوره رایگان و ثبت سفارش با شماره های زیر تماس بگیرید 09129277534 — 02166398316

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *