تطبیق وضع موجود ملک با سند مالکیت

تطبیق وضع موجود ملک با سند مالکیت

تطبیق وضع موجود ملک با سند مالکیت در گذشته به علت نبود. دوربین های  توتال استیشن اندازه گیری هایی که برای تعیین مساحت و حدود اربعه ملک انجام می گرفته. از دقت کافی برخوردار نبوده به همین دلیل در زمان ساخت امکان کسری مساحت از ملک وجود دارد. به همین خاطر بین وضع موجود و سند مالکیت مغایرت به وجود می آید. و باید تطبیق وضع موجود ملک با سند مالکیت انجام گیرد. که این نقشه به نقشه یو تی ام دو خطی معروف است.

نقشه یو تی ام چیست ؟

نقشه یو تی ام منظور نقشه ای است. که موقعیت ملک را در سیستم مختصات جهانی یو تی ام نمایش می دهد. و این سیستم مختصات یک سیستم مختصات جهانی است. که هر نقطه در این سیستم مختصات دارای یک مختصات جداگانه است. و امروزه از این سیستم مختصات در زمینه امور ملکی و ثبتی استفاده می شود. و می توان موقعیت هر قطعه زمین را در سیستم مختصات یو یت ام نمایش داد.

نقشه دو خطی چیست ؟

نقشه دو خطی یکی از فرمت های نقشه یو تی ام است. که برای بررسی مرز ها و حدود ملک تهیه می گردد. و برای تهیه این نقشه هم نیاز به نقشه وضع موجود ملک است. و هم اسناد و مدارک موجود از ملک که نشان دهنده حدود اربعه ملک باشد.

این نقشه دو خطی زمانی مورد نیاز قرار می گیرد. که ادارات دولتی نیاز به بررسی موقعیت دقیق قرار گیری مرز ها داشته باشند. و در اداره ثبت زمانی درخوات می شود. که اندازه حدود ملک درست نباشد. و در شهرداری برای جواز ساخت باید حتما تهیه گردد. تا قبل از هر گونه ساخت و ساز حدود ملک بررسی گردد.

برای تهیه نقشه یو تی ام دو خطی دو مرحله باید طی شود:

  • تهیه نقشه یو تی ام وضع موجود ملک

برای تهیه نقشه یو تی ام وضع موجود ملک باید حدود ملک از طریق دیوار کشی مشخص باشد. تا با استفاده از تجهیزات نقشه برداری در محل ملک مختصات گوشه های ملک با در نظر گرفتن حدود بین املاک برداشت گردد. و در ادامه با توجه به اطلاعات برداشت شده ترسیم نقشه ملک در محیط نرم افزاری انجام گیرد. و حدود و مرز های ملک بر اساس سیستم مختصات یو تی ام در وضع موجود ملک تهیه گردد. این نقشه یو تی ام نمایشگر وضع موجود ملک است.

  • ترسیم حدود اربعه درج شده در سند

در سند های قدیمی و تک برگ در قسمت توضیحات حدود اربعه ملک درج شده است. که منظور از این حدود اربعه اندازه اضلاع شمالا ، شرقا ، جنوبا و غربا ملک است.

این ابعاد با در نظر گرفتن جهت بر روی نقشه یو تی ام وضع موجود ملک ترسیم می شود. که در صورت مغایرت در اندازه ها در هر ضلع مشخص می گردد. و با درج اندازه ها و مساحت وضع موجود با یک رنگ و همچنین درج اندازه ها و مساحت سند با رنگ دیگر میزان تفاوت مشخص می گردد.

به این نقشه یو تی ام ، نقشه دو خطی گفته می شود. که هم از طرف اداره ثبت و هم از طرف شهرداری درخواست می گردد.

تطبیق وضع موجود ملک با سند مالکیت

انواع فرمت نقشه یو تی ام

  • نقشه یو تی ام وضع موجود ملک

این نوع از فرمت نقشه یو تی ام از تنها وضعیت موقعیت ملک را در وضع موجود ملک و هر آنچه که هست نمایش می دهد. و برداشت این نقشه یو تی ام با استفاده از تجهیزات نقشه برداری مانند دوربین های توتال استیشن لایکا و جی پی اس های دقیق دو فرکانسه و سه فرکانسه انجام می گیرد.

  • نقشه یو تی ام ارتفاعی

در این نقشه یو تی ام علاوه بر مختصات های یو تی ام گوشه های ملک کد های ارتفاعی از داخل عرصه ملک و گذر های اطراف نیز برداشت می گردد. و به نقشه اضافه می شود. تا بتوان شیب منطقه را تشخیص داد. و میزان گود برداری ملک از طرف شهرداری تعیین گردد. این نقشه نیز از طرف شهرداری درخواست می شود.

  • نقشه یو تی ام دو خطی

این نوع از نقشه یو تی ام که پیش تر نیز توضیح داده شد. برای بررسی حدود ملک با سند ترسیم می گردد. که این نقشه هم از طرف اداره ثبت و هم از طرف شهرداری درخواست می گردد.

  • نقشه یو تی ام 2000 ام

این نوع از نقشه یو تی ام هم نیاز به نقشه برداری زمینی از ملک دارد. و هم نقشه 2000 ام سازمان نقشه برداری باید تهیه گردد. تا با تهیه و ترسیم نقشه یو تی ام وضع موجود ملک در نقشه 2000 ام سازمان نقشه برداری جانمایی می شود.

مساحت

رادین مپ

خیابان خالد اسلامبولی (وزرا)، نبش سی و هفتم، پلاک 163، واحد6
تهران, تهران
ایران
تلفن: +989129277534
تلفن دوم: +982166398316
فکس: 02188857248
ایمیل: radinmapiran@gmail.com
شنبه09:00 - 18:00
یک شنبه09:00 - 18:00
دوشنبه09:00 - 18:00
سه شنبه09:00 - 18:00
چهار شنبه09:00 - 18:00
پنج شنبه09:00 - 13:00
جمعهبسته است

 

این مطلب چه مقدار برای شما مفید بوده است؟

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز. 5 / 5. میزان امتیاز: 1

تا کنون امتیازی ثبت نشده. اولین نفر باشید.

نقشه برداری رادینمشاهده نوشته ها

Avatar for نقشه برداری رادین

شرکت فنی مهندسی رادین مپ متشکل از گروه کارشناسان رسمی دادگستری، نقشه برداری و امور ثبتی فعال در تمام زمینه های امور ثبتی اعم از تهیه نقشه های (UTM) یو تی ام ادارات ثبت و شهرداریها و جانمایی پلاک های ثبتی سند های قدیمی دفترچهای و شاهنشاهی و تعیین موقعیت دقیق املاک و همچنین تفسیر عکس های هوایی برای سازمان های دولتی و قضایی و انجام کلیه استعلامات ملکی و امور فنی ملک با استفاده از بروزترین تجهیزات و مجرب ترین کارشناسان آماده ارائه خدمات به متقاضیان می باشد. برای اخذ مشاوره رایگان و ثبت سفارش با شماره های زیر تماس بگیرید 09129277534 — 02166398316

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *