تهیه نقشه UTM برای اخذ جواز ساخت شهرداری

تهیه نقشه UTM برای اخذ جواز ساخت شهرداری

جواز ساخت شهرداری به‌منظور انجام تخریب و نوسازی در زمین یا ساخت بنا صادر می‌گردد. این جواز ساخت با درنظرگرفتن تمام زوایای ملک و طرح‌های تفصیلی شهرداری ساخته می‌شود. که برای همین باید در روند اخذ جواز ساخت و تشکیل پرونده تهیه نقشه UTM  برای اخذ جواز ساخت شهرداری تهیه شود. برای همین منظور باید به کارشناسان رسمی دادگستری نقشه‌برداری یا امور ثبتی مراجعه کرد. تا باتوجه‌به انجام نقشه‌برداری از محل و نقشه‌ها و اطلاعات ثبتی کار تهیه نقشه یو تی ام با فرمت مدنظر شهرداری انجام شود.

نقشه UTM چیست؟

امروزه با مراجعه به ادارت و ارگان‌های دولتی که با ملک سروکار دارند. اسم نقشه یو تی ام را بسیار می‌شنوید. که از شما درخواست تهیه این نقشه را می‌کنند. هر کدام از ارگان‌ها فرمت خاصی را برای تهیه این نقشه مدنظر دارند. که باید باتوجه‌به این فرمت اقدام به تهیه نقشه یو تی ام کنید.

برای تهیه این نقشه باید به سراغ متخصصین این امر رفت. تا باتوجه‌به آشنایی با تجهیزات نقشه‌برداری و همچنین اطلاع کامل از فرمت‌های ادارات اقدام به نقشه‌برداری از ملک کنند. و برای همین زمانی که قصد تهیه نقشه UTM برای اخذ جواز ساخت شهرداری را دارید. برای مراجعه به کارشناسان رسمی دادگستری امور ثبتی یا نقشه‌برداری درخواست خود را اعلام کنید. و حتماً متذکر شوید که این نقشه یو تی ام مورداستفاده در شهرداری می‌باشد. تا با انجام یکبار نقشه‌برداری نقشه مدنظر تهیه گردد.

فرمت نقشه UTM برای اخذ جواز ساخت شهرداری

زمانی که برای جواز ساخت در شهرداری شما نقشه یو تی ام تهیه می‌کنید. باید نقشه‌ای باشد که بتوان بر اساس آن تمام زوایا و عوامل ملک را مورد بررسی قرار دهد. برای همین منظور باید در زمان نقشه‌برداری از ملک گذرهای اطراف، و کدهای ارتفاعی از داخل عرصه ملک نیز برداشت گردد. و با درج در نقشه تمام عوامل تأثیرگذار در ساخت ملک از طرف شهرداری مورد بررسی قرار گیرد.

برای تهیه نقشه یو تی ام باید باتوجه‌به رعایت حدود و مرزهای ملک با استفاده از دوربین نقشه برداری لایکا یا جی پی اس های دقیق دو یا سه فرکانسه برداشت حریم و مرز های ملک انجام شود. و علاوه بر آن گذر های اطراف نیز برداشت و در نقشه ترسیم گردد. همچنین با استفاده از جی پی اس های دقیق کد های ارتفاعی از داخل عرصه و گذر های اطراف برداشت شود. و با درج در نقشه شیب منطقه تعیین گردد.

علاوه بر این نقشه ترسیم شده باید ابعاد سند نیز مورد بررسی قرار گیرد. برای همین منظور باید ابعاد و اندازه‌های سند نیز با رنگ دیگری بر روی نقشه وضع موجود که برداشت شده است. ترسیم می‌گردد. تا بتوان ابعاد ملک را از لحاظ رعایت سند با وضع موجود مورد بررسی قرار دهد.

تهیه نقشه UTM برای اخذ جواز ساخت شهرداری

اطلاعات لازم برای تهیه نقشه UTM برای اخذ جواز ساخت از شهرداری

همان‌طور که گفته شد. نقشه یو تی ام که برای شهرداری به‌منظور اخذ جواز ساخت تهیه می‌گردد. باید شامل اطلاعاتی باشد که شهرداری با بررسی نقشه تمام عوامل تأثیرگذار بر ملک را نیز مورد بررسی قرار دهد. برای همین منظور باید فرمت زیر برای نقشه یو تی ام مدنظر قرار گیرد:

  • نقشه یو تی ام ارتفاعی

منظور از نقشه یو تی ام با کد ارتفاعی این است. که علاوه بر نقشه یو تی ام وضع موجود ملک باید کدهای ارتفاعی که از داخل عرصه و گذرهای اطراف نیز برداشت شده است. در نقشه درج گردد. تا بتوان میزان شیب منطقه را برای تعیین میزان گودبرداری ملک انجام داد.

  • درج عرض‌گذر

با برداشت و ترسیم گذرهای اطراف ملک باید عرضه گذرهای اطراف نیز مشخص گردد. و یکی از عوامل که برای شهرداری حائز اهمیت است. این است که ملک از حریم خود خارج نشده باشد و به گذرهای اطراف تجاوزی صورت نگرفته باشد.

  • نقشه یو تی ام دوخطی

تعریفی که برای تهیه نقشه یو تی ام دوخطی می‌توان گفت. این است که ابعاد و اندازه‌های سند بر روی نقشه یو تی ام وضع موجود ملک ترسیم گردد. تا بتوان موقعیت ملک را از نظر وضع موجود با سند مورد بررسی قرار داد.

  • نقشه یو تی ام 2000 ام

در نهایت شهرداری این نقشه یو تی ام به طور کامل را با مقیاس 2000/1 ام می‌خواهد. که برای این منظور باید نقشه یو تی ام ترسیم شده در نقشه 2000 ام سازمان نقشه‌برداری کشور جانمایی شود. تا در نهایت نقشه‌های مدنظر توسط کارشناس رسمی دادگستری نقشه‌برداری یا امور ثبتی مهر و امضا گردد.

نقشه کادر چیست؟

برای انجام امور اداری در شهرداری امکان این که از شما درخواست تهیه نقشه یو تی ام کادر را داشته باشند. تهیه این نقشه در مواقعی موردنیاز است. که با بررسی ملک تجاوز به گذر وجود داشته باشد. و این در صورتی است که ملک از حریم خود خارج نشده باشد. در این جا مشکل به‌هم‌ریختگی بین مرزهای املاک است. که باید از گذر تا گذر برداشت عرصه‌های املاک انجام شود. تا با بررسی هر قطعه زمین با سند یا نقشه‌های ثبتی مشکل این به‌هم‌ریختگی مرزها حل شود. و دستور به اصلاح مرزهای املاک داده شود.

کارشناس رسمی دادگستری نقشه‌برداری چه کسی است؟

کارشناس رسمی دادگستری فردی است. که دارای صلاحیت لازم برای ارائه نظر خود در باب نظریات فنی برای قوه قضاییه یا مراکز دولتی را دارد. که این افراد باتوجه‌به تحصیلات دانشگاهی خود و پس گذراندن دوره مدنظر در آزمون قوه قضاییه شرکت کرده‌اند. و با کسب امتیاز لازم و قبولی در آزمون صلاحیت لازم را در رشته مدنظر پیدا می‌کنند.

کارشناسان رسمی دادگستری نقشه‌برداری افرادی هستند. که در رشته نقشه‌برداری تحصیل کرده‌اند. و در آزمون قوه قضاییه در رشته نقشه‌برداری دارای شماره پروانه شده‌اند. که این افراد با کسب صلاحیت‌های لازم حق مهر و امضا نقشه‌های یو تی ام و تفسیر عکس‌های هوایی را دارند.

کارشناسان رسمی دادگستری امور ثبتی نیز افرادی هستند. که در رشته نقشه‌برداری تحصیل کردند. با این تفاوت که در آزمون قبولی امور ثبتی را دارند. و شماره پروانه امور ثبتی را دارند. که این افراد حق مهر و امضا نقشه‌های یو تی ام، نقشه‌های جانمایی ملک را دارند. برای ارتیاط با کارشناسان ما در اکسپرت جاستیس می توانید با شماره تلفن های ما تماس بگیرید.

این مطلب چه مقدار برای شما مفید بوده است؟

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید.

میانگین امتیاز. 0 / 5. میزان امتیاز: 0

تا کنون امتیازی ثبت نشده. اولین نفر باشید.

نقشه برداری رادینمشاهده نوشته ها

Avatar for نقشه برداری رادین

شرکت فنی مهندسی رادین مپ متشکل از گروه کارشناسان رسمی دادگستری، نقشه برداری و امور ثبتی فعال در تمام زمینه های امور ثبتی اعم از تهیه نقشه های (UTM) یو تی ام ادارات ثبت و شهرداریها و جانمایی پلاک های ثبتی سند های قدیمی دفترچهای و شاهنشاهی و تعیین موقعیت دقیق املاک و همچنین تفسیر عکس های هوایی برای سازمان های دولتی و قضایی و انجام کلیه استعلامات ملکی و امور فنی ملک با استفاده از بروزترین تجهیزات و مجرب ترین کارشناسان آماده ارائه خدمات به متقاضیان می باشد. برای اخذ مشاوره رایگان و ثبت سفارش با شماره های زیر تماس بگیرید 09129277534 — 02166398316

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *